Kontakt

Växel: 035- 19 26 00

Länsmuseichef

Cajsa Lagerkvist

0340-828 35

cajsa.lagerkvist@museumhalland.se

Administrativa enheten

Administrativ chef

Åsa Mattsson

035-19 26 10

asa.mattsson@hallandslansmuseer.se​

Administratör och dataskyddsombud

Anna Agardson

Ledig

Administratör

Jeanette Åkesson

035-19 26 26

jeanette.akesson@hallandslansmuseer.se

Ekonom

Lisbeth Eliasson

035- 16 23 15

lisbeth.eliasson@hallandslansmuseer.se

Ekonom

Christer Schill

035-19 26 13​

christer.schill@hallandslansmuseer.se

Ekonom

Limor Zuback

035-19 26 27

limor.zuback@hallandslansmuseer.se

HR

Lotta Bodmar

035-19 26 07

lotta.bodmar@hallandslansmuseer.se

Lokalvård

Marie Lundgren

035-19 26 00 (vxl)

marie.lundgren@hallandslansmuseer.se​

Våra besöks- och postadresser

Hallands Konstmuseum

Besöks- och postadress
Tollsgatan 2
302 32 Halmstad

Telefonnummer (vxl):
035-16 23 00

E-post: kansli@hallandskonstmuseum.se

Hallands kulturhistoriska museum

Besöks- och postadress
Fästningen 1
432 44 Varberg

Telefonnummer (vxl):
0340-828 30

E-post: info@museumhalland.se

Stiftelsen Hallands länsmuseer och Kulturmiljö Halland

Besöks- och postadress
Tollsgatan 7
302 32 Halmstad

Telefonnummer (vxl):
035-19 26 00

E-post Hallands länsmuseer: info@hallandslansmuseer.se
E-post Kulturmiljö Halland: kulturmiljo@museumhalland.se

Kontakta oss direkt

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support